fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Wzrost płacy minimalnej wyższy niż planowano.

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > ekonomia  > Wzrost płacy minimalnej wyższy niż planowano.

Wzrost płacy minimalnej wyższy niż planowano.

nowy podatek

Od nowego roku czeka nas podwyżka ustawowej minimalnej wypłaty, która stanowi kroku ku zapowiadanym przez rząd 4 tyś. brutto w 2023 roku. Prezes rady ministrów podjął decyzję o ustanowieniu stawki minimalnej na poziomie 2 600 zł brutto czyli o 350 zł, co daje nam 17 zł za godzinę pracy. Mimo, iż planowana podwyżka nie przebija magicznej granicy 2 tyś. netto (pensja będzie wynosić 1920 zł netto), to i tak według ekspertów dynamika wzrostu płac nie pokrywa się z wzrostem efektywności pracy oraz jest niekorzystna w czasach wyhamowania koniunktury.

Wspomniane zmiany będą stanowić nie lada problem dla polskich przedsiębiorców. Rosnące skokowo koszty pracy mogą zaowocować redukcją etatów oraz w niektórych przypadkach bankructwem wielu firm, co z kolei będzie prowadzić do m.in. spadku zatrudnienia i mieć negatywne konsekwencje dla całości gospodarki (inflacja, rosnące ceny).

Wyższa minimalna oznacza także wyższą presję płacową zatrudnionych na wyższych szczeblach, na co wiele firm szczególnie mniejszych, nie będzie stać.
Dotychczas planowano zwiększyć najniższą płacę do 2 450 zł, czyli o 200 zł. Obietnice zostały podwyższone o kolejne 150 zł, po posiedzeniu Rady Ministrów 9 września. Płaca minimalna w 2020 r. będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia w Polsce.

No Comments

Leave a Comment