fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > podatki  > Wysokie podwyżki za interpretację podatkową

Wysokie podwyżki za interpretację podatkową

podwyżki za interpretację podatkową

Fiskus – wysokie podwyżki za wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Dopiero co wiceminister sprawiedliwości oznajmił że szykuje bat na „nieuczciwe” firmy a już w kolejce do chłosty szykuje się resort finansów tym razem celem batogów będą podatnicy. Zmiany które wejdą na początku 2020 jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” mogą podnieść koszt wydania indywidualnej interpretacji podatkowej nawet pięćdziesięciokrotnie.

Dotychczas opłata za taki wniosek wynosiła 40 zł od 2020 roku może wzrosnąć nawet do 2000 zł. Dość ważnym słowem jest tutaj może bo decyzja o podwyżce będzie zależeć od tego czy urzędnik uzna sprawę za „skomplikowaną” i żeby tego było mało o cenie usługi dowiemy się dopiero przy kasie.

Obecnie firmy działające w jednej branży, albo mające wspólne interesy, występują o interpretację przepisów razem czyli płacili tylko 40 zł, tu tez nastąpi zmiana od wejścia przepisów każdy zainteresowany zapłaci osobno więc dla przykładu pięciu zainteresowanych tą sama interpretacją płaciło 40 zł po zmianie może ta kwota wzrosnąć nawet do 10.000 zł. Przedsiębiorca, który z podniesieniem stawki za interpretację się nie zgodzi będzie mógł się odwołać. W pierwszym etapie poprzez zażalenie, w drugim poprzez sąd.

Od kilku lat liczba składanych wniosków na interpretację spada, przyczyną tego może być przepis z połowy 2016 roku który pozwala dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej odmówić wydania interpretacji, gdy stwierdzi, że podatnik chce dzięki niej unikać opodatkowania. Dochodzi tu do absurdalnych sytuacji, najlepiej obrazuje to eksperyment który podaje „Rzeczpospolita”: trzy spółki z grupy kapitałowej wystąpiły z wnioskiem o ocenę identycznego stanu faktycznego. Pierwszej skarbówka odpowiedziała, że od opisanej usługi należy się VAT, drugiej, że nie, a trzeciej odmówiono wydania interpretacji – to plus podwyżka cen i niepewność czy nie zostaniemy wciągnięci na „listę podatkowych kombinatorów” doprowadzi do sytuacji w której korzystanie z tej usługi stanie się kosztowne i ryzykowne i przede wszystkim bezcelowe. „Czas to pieniądz” – skarbówka dobrze o tym wie dlatego zastrzega sobie trzy miesiące na wydanie decyzji chyba że będą potrzebne dalsze wyjaśnienia wtedy może to potrwać jeszcze dłużej.

Wszystkie te zmiany są uzasadniane tym by zapobiegać oszustwom podatkowym, innymi słowy po raz kolejny rząd pokazuje że każdy przedsiębiorca jest dla niego potencjalnym złodziejem, na szczęście mamy wybór zawsze możemy założyć spółkę LTD.

Źródła:
Opłata za interpretację podatkowa moze byc 50 razy wyzsza.

Trudna sprawa za interpretacje fiskus wezmie 50 razy wiecej.

Fiskus wydaje mniej interpretacji podatkowych.

No Comments

Leave a Comment