fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Start CRBR

prawo

Ruszył szeroko komentowany Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – w zamyśle narzędzie rządu do przeciwdziałaniu zjawiska prania brudnych pieniędzy oraz sponsorowania m.in. terroryzmu. CRBR działa na zasadzie zgłaszania przez przedsiębiorcę rzeczywistego beneficjenta – osoby fizycznej sprawującej pośrednią lub bezpośrednią kontrolę nad spółką. Przekazanie takich informacji pomoże w zwalczaniu nielegalnych działalności w korporacjach o skomplikowanych strukturach, w których łatwo ukryć tożsamość przestępców.

Rejestr zaczął działać już 13 października – jednak każdy przedsiębiorca ma czas na wpis do 13 maja 2020 r.

I tutaj zaczynają się kłopoty. Jakie? Wielu przedsiębiorców będzie miało problem z ustaleniem rzeczywistego beneficjenta, jego definicja jest skomplikowana i niejasna, ponadto w spółkach z rozproszonym akcjonariacie, podmiotach z udziałem zagranicznych podmiotów i umów np. powiernictwa, może stanowić to szczególne utrudnienie. Często także liczba akcji w spółce nie odpowiada sile wpływu akcjonariusza na decyzje zarządu – istnieją przecież akcje uprzywilejowane.

Ustawodawca, ponadto, przedstawia rejestr jako narzędzie do walki z terroryzmem i praniem pieniędzy, co może wywołać wrażenie u niektórych przedsiębiorców (szczególnie mniejszych firm), że sprawa ich nie dotyczy, więc nie muszą wpisywać swojego beneficjenta. Jest to jak najbardziej mylne wrażenie – kto się nie wpisze w ogóle, może być obarczony karą pieniężną wynoszącą nawet milion złotych.

No Comments

Leave a Comment