fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Sprawa zniesienia limitu trzydziestokrotności składki – Przesądzona

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > firma  > Sprawa zniesienia limitu trzydziestokrotności składki – Przesądzona

Sprawa zniesienia limitu trzydziestokrotności składki – Przesądzona

Zapowiadana już od pewnego czasu przez Ministerstwo Finansów likwidacja górnego limitu składek ZUS powoli staje się faktem – Ministerstwo Finansów włączyło ją już do planu budżetu państwa na 2020 rok. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński w rozmowie z PAP stwierdził, że zniesienie limitu jest „raczej przesądzone”.

Likwidacja limitu nie jednak przechodzi bez echa wśród pracowników i pracodawców, którzy zgodnie sprzeciwiają się kolejnemu podniesieniu kosztów pracy. W reakcji na to wydarzenie Organizacje takie jak m.in. Konfederacja „Lewiatan”, NSZZ Solidarność, Związek Pracodawców Business Centre Club, Forum Związków Zawodowych, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystosowały wspólne oświadczenie krytykujące zamiary rządzących, przede wszystkim zwracając uwagę na spadek konkurencyjności polskiego rynku oraz segmentację gospodarki. Według szacunków autorów pisma koszty mogą wzrosnąć o 5-16 proc. rocznie, a może dotyczyć nawet 70–80 proc. zatrudnionych.
Dzisiejszy górny limit zakłada iż osoba uzyskująca trzydziestokrotność średniej krajowej (wg. dzisiejszej stawki 11 912 zł brutto miesięcznie, czyli 142,9 tys. zł. rocznie) w ciągu roku nie jest już zobowiązana dalej płacić składki ZUS.

Rząd przewiduje wpływ do budżetu z tego tytułu w wysokości 5,1 mld złoty, jednak eksperci sugerują inne sposoby na załatanie budżetu i w ostateczności nawet zwiększenie deficytu. Zniesienie limitu 30-krotności podstawy składek według Cezarego Kazimierczaka, przewodniczącego ZPP, „spowoduje w perspektywie długofalowej, problem wynikający z rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych” . Przeciwnicy zmian także alarmują: brak górnego limitu szczególnie odczuje IT oraz outsourcing. Specjaliści wybiorą inne rodzaje współpracy niż umowa o pracę albo nawet rejestrację działalności w krajach z dogodniejszym systemem ubezpieczeniowym. Konsekwencje likwidacji tzw. 30-krotności dla systemu emerytalno-rentowego będą miały również negatywny wpływ na decyzje pracujących za granicą Polaków o powrocie do kraju.

No Comments

Leave a Comment