Najnowsze wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

 
Rejestracja spółek LTD w UK - Firma w Anglii > banki  > Split payment jako karuzela VAT

Split payment jako karuzela VAT

Morawiecki walczy z karuzelą VAT tworząc karuzelę VAT – zgodnie z powiedzeniem zwalczaj ogień , ogniem.

 

Od 1 lipca 2018 nabywca który otrzymał fakturę za towar lub usługę, będzie mógł podzielić cene na dwie części. Kwota netto trafi na normalny rachunek bankowy a pozostała część na specjalny rachunek VAT. Na tym w skrócie polega Split Payment (po szczegółowe wyjaśnienie zapraszam tutaj). System który miał zapobiec tak zwanym karuzelom VAT – pomysł rządu Morawieckiego niestety jak czas pokazał sam może zostać uznany za swego rodzaju karuzelę.

Niedawno do Marcina Horały, Przewodniczącego Komisji ds. wyłudzeń podatku VAT trafił list od Bartłomieja Austena właściciela firmy JASE FOODS, biznesmen zadał w nim pytanie takiej treści:

Gdyby chciał Pan zapoznać się bliżej z mechanizmem podzielonej płatności na przypadku mojej firmy, to informuję Pana, że Państwo pieniądze z VAT nakazuje zamrozić na rachunku bankowym, ale nie określa w jaki sposób będzie je zwracać –

– pisze Bartłomiej.

Dlaczego jest to tak ważne dla przedsiębiorcy ? Sytuacja pana Austena wygląda tak – jego firma zajmuję się głównie importem towarów zza granicy co niesie za sobą przymus zapłacenia całego podatku VAT agencji celnej, normalnie w takiej sytuacji firma dostawała zwrot w momencie sprzedaży towaru kontrahentom, czyli po około pięćdziesięciu dniach (40 – 60 dni to Polska norma na opłacenie faktury).

Bartłomiej tłumaczy że w jego przypadku faktury często sięgają 100 tys. zł, dlatego kontrahenci często nie płacą tej kwoty od razu. Firma żeby mieć płynność finansową korzysta z faktoringu. Wygląda to tak, faktor czyli w tym przypadku bank, wypłaca pieniądze od ręki nie czekając aż dostanie je od kontrahenta. Jest to bardzo popularna procedura w Polsce szczególnie w branży spożywczej. W innym przypadku firmy musiałyby czekać na pieniądze do dwóch miesięcy.

Niestety split payment wprowadzony w bankach powoduje że pieniądze z VATu są zamrożone na koncie. Są to duże sumy pieniędzy, które nie są w obrocie więc płynność firmy jest zagrożona. Pozostaje tylko pisać do Urzędu Skarbowego i czekać na odpowiedź. Tu zaczyna się kolejny problem bo na odpowiedź fiskus ma 60 dni, tylko że często urząd w odpowiedzi może poprosić o dodatkowe dokumenty i mamy kolejne 60 dni czekania. Czyli pieniądze zostają zamrożone na koncie bez żadnych odsetek. Według biznesmena nie da się tego inaczej nazwać jak karuzelą VAT.

W przypadku pana Bartłomieja to często ponad 40 tys. na miesiąc. Przedsiębiorca podaje przykłady firm które potrafią mieć nawet półmilionowe zwroty podatku zamrożone na koncie każdego miesiąca. Podatnik zwraca także uwagę na to że wygląda to trochę jak nieoprocentowana pożyczka na rzecz państwa.

Według ustawy płacenie w systemie split payment nie jest obowiązkowe na razie, więc firmy szukają banków które mają w swej ofercie usługę faktoringu. Pan Austen z takiej właśnie usługi korzystał kiedy okazało się że bank zmienił zasady bez jego wiedzy i wylądował w systemie split payment. Takie zachowanie banku sugeruje że rząd mocno naciska na ten sektor finansowy by wymusić split payment. Zawsze łatwiej rządowi dotrzeć do kilkunastu banków niż do tysięcy firm.

Bartłomiej opowiada o sytuacjach w których stracił klientów tylko dlatego że jest w systemie split payment. Zwraca też uwagę na to że w jego przypadku jest to uciążliwe ale da sobie radę tylko dlatego że płaci 5% VATu ze względu na to że handluje mrożonką, marża w jego branży to około 10%, koszty to jakieś 5% więc w najgorszym wypadku wyjdzie na zero. Problem pojawia się kiedy weźmiemy pod uwagę że średni VAT w Polsce to 16% a on sam nie zna firmy w branży spożywczej której rentowność wynosi więcej niż 10%. Biznesmen nie ukrywa że przedsiębiorstwa są teraz skazane tak naprawdę na kaprys urzędnika, który może przeciągać zwrot pieniędzy w nieskończoność.

Niestety będzie jeszcze gorzej bo split payment będzie obowiązkowy od stycznia 2019. Jesteśmy świadkami kolejnego bubla prawnego który w założeniach miał zatrzymać przestępców a w rzeczywistości będzie zmorą uczciwych przedsiębiorców. W takiej sytuacji rozwiązania które oferuje Semper Paratus mogą się okazać niezbędne.

No Comments

Leave a Comment