fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Spadek dochodów z VAT

pieniazki

Dochody z VAT już drugi miesiąc z rzędu są mniejsze niż zeszłoroczne. Sytuacja jest bardzo widoczna w marcu, gdzie wpływy z VAT spadły aż o 8, 8%; czyli 1 miliard złotych w skali miesiąca. Coraz bardziej mówi się o początku kryzysu i zastoju gospodarczym, ale czy na pewno jest się czym martwić? Ekonomiści uspokajają, że te spadki są jedynie chwilowe.
Argumenty uspokajające nawiązują do sytuacji z 2018, kiedy to była wyjątkowo dobra koniunktura gospodarcza, a realny wzrost PKB przekroczył 5 %. Nikt nie neguje faktu, że w tym roku można zaobserwować delikatne spowolnienie gospodarcze i konsumpcji, ale kiedy porównamy tegoroczne dane do lat 2016 i 2017 to zauważymy, że nie ma tragedii. Nawet pomimo wzrostu sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 5% w pierwszym kwartale, dochody z VAT spadły. Ekonomiści wskazują, że najbardziej prawdopodobna przyczyna takiego stanu rzeczy może znajdować się w dacie święta Wielkanocy. W tamtym roku chrześcijańskie święto Zmartwychwstania wypadło na 1 kwietnia, przez co ludzie zrobili zdecydowanie większe zakupy w marcu. Święta wypadające na poszczególne miesiące potrafią mieć kilkuprocentowy wpływ na dane z całego miesiąca. Przez to, że w tym roku święta wypadają drugiej połowie kwietnia, ekonomiści oczekują znacznych wzrostów w kwietniu w porównaniu do 2018 roku.
Wpływ na spadek dochodów z VAT ma najprawdopodobniej także obniżka akcyzy na energię elektryczną, a konstrukcja podatku akcyzowego jest taka, że od tego podatku liczy się także VAT. Tym samym obniżając akcyzę, rząd obniżył sobie także wpływy VAT. Ekonomiści wskazują jeszcze jedną potencjalną przyczynę spadków dochodów, chodzi tutaj o znacznie cieplejszą zimę. Wyższa temperatura w miesiącach zimowych spowodowała, że nie było trzeba generować znacznych ilości ciepła, co także przełożyło się na spadek dochodów VAT.
Tak więc, pomimo że faktycznie w 2019 roku wystąpił znaczący spadek dochodów z VAT, to nie powinniśmy jeszcze prorokować kryzysu, a baczniej przyglądać się kolejnym miesiącom. Marzec był złym miesiącem do wyciągania wniosków, ponieważ na spadek VAT złożyło się w tym miesiącu wiele elementów.

No Comments

Leave a Comment