fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rządowa „rewolucja” w naliczaniu składek ZUS

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > polityka  > Rządowa „rewolucja” w naliczaniu składek ZUS

Rządowa „rewolucja” w naliczaniu składek ZUS

zus

W sobotę 14 września podczas konwencji PiS w Lublinie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmianę sposobu oskładkowania firm. Sprawdzane są trzy scenariusze: pełne oskładkowanie dochodów firmy, oskładkowanie z górną granicą dochodu przedsiębiorstwa od której będzie naliczany ZUS oraz ryczałt około 2-3 tysiące złotych dla rozliczających się podatkiem liniowym, pełne zaś oskładkowanie dla korzystających ze skali podatkowej.

Szef rządu kieruje uwagę przede wszystkim na jednoosobowe działalności, “Idziemy w kierunku liczenia ZUS od dochodu. Żeby łatwiej mieli ci, którzy się rozkręcają, inwestują“- dodaje. Zupełnie inne spojrzenie na tę informację mają eksperci z Federacji Przedsiębiorców Polskich, jak twierdzi Łukasz Kozłowski główny ekonomista FPP

[…] pełne oskładkowanie dochodów z działalności gospodarczej to byłaby rewolucja (…) Duża część takich osób zamiast płacić jak obecnie ok. 1300 zł miesięcznie, musiałaby oddać ponad jedną trzecią swojego dochodu do ZUS.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii uspokaja zaś, że proporcjonalne do przychodów składki ZUS to dziś rozwiązanie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nowy pomysł resortu to jednak niespodziewana decyzja, skoro mamy już rozwiązania typu “mały ZUS”, więc o co chodzi zatem rządzącym? Prawdopodobnie jest to kolejny wyciąganie ręki po kasę do kieszeni przedsiębiorców, by móc spełniać socjalne obietnice wyborcze. Realnie dochód firm najczęściej lokowany jest w inwestycje, nowe obciążenia mogą realnie zaszkodzić dużej części rynku i inwestycjom. Zmiana ta uderzy przede wszystkim w wykazujących wyższy dochód niż ustawowa minimalna podstawa składek, czyli 2859 zł.

Niezrozumiałe decyzje ministerstwa nie pomagają tworzyć atmosfery przyjaznej inwestycjom, bo kto by chciał mieć rzucane kłody pod nogi na każdym kroku za pomocą nowych idei ustawodawcy? Zachęcamy do skorzystania z naszych rozwiązań np. rejestracja spółki LTD z odziałem w Polsce, co pozwala obniżyć składki ZUS (taka firma płaci też tylko 9% CIT), aby ochronić nasz majątek.

No Comments

Leave a Comment