fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rządowa obietnica, której skutki mogą być opłakane

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > polityka  > Rządowa obietnica, której skutki mogą być opłakane

Rządowa obietnica, której skutki mogą być opłakane

Polscy przedsiębiorcy i konsumenci nie mają ostatnio powodów do zadowolenia – zdecydowane zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy, daje jej pełną możliwość do realizacji obietnic coraz to bardziej obciążającej polityki fiskalnej oraz do niezrozumiałych decyzji z zakresu polityki społecznej. Po ostatnich bataliach opozycji (oraz nawet bardziej liberalnie usposobionej części koalicji rządzącej) nad limitem 30-krotności składek ZUS oraz po przepchaniu podwyżek akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe, kolejnym krokiem na drodze realizacji programu PiS, z racji zbliżającego się końca roku, będzie zapowiadane podwyższenie ustawowej płacy minimalnej. W jaki sposób odczuje to rynek pracy? Prawdziwy problem będą mieć przede wszystkim HR-owcy, wymagania finansowe zmienią oczekiwania wobec ich pracy.

Podwyżki kosztów pracy są o wiele wyższe niż wzrost efektywności pracy – nie pomaga także utrzymująca się presja płacowa, wszystko to w rezultacie da nam „przerzucenie” kosztów na konsumentów. Ceny będą rosnąć lawinowo, szczególnie produktów podstawowych jak jedzenie, chemia gospodarcza etc., które i tak już są cenowo zbliżone do zachodnich, a niejednokrotnie droższe, przy o wiele niższych zarobkach i gorszej kondycji finansowej polskiej ekonomii.

Pocieszającym jest jednak fakt utrzymania dosyć wysokich not finansowych naszego kraju wśród firm ratingowych Fitch, S&P i Moody’s. Mimo sygnałów świadczących o wyhamowaniu koniunktury Polska nadal jawi się stosunkowo atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zewnętrznych, a co pociąga za sobą zwiększenie miejsc zatrudnienia. Fakt “zapotrzebowania na ręce do pracy” przy rosnących obciążeniach firm, spowoduje zwiększenia szarej strefy wśród pracowników słabo wykwalifikowanych – będą często zbyt drodzy do utrzymania. Stworzy to następne konsekwencje jak poszukiwanie pracowników już nie na Ukrainie, Białorusi czy w Rosji, a bardziej odległych i odmiennych kulturowo krajach jak Filipiny, Indonezja, Wietnam.

No Comments

Leave a Comment