fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Polski system emerytalny czeka kryzys?

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > emerytury  > Polski system emerytalny czeka kryzys?

Polski system emerytalny czeka kryzys?

a

Polski państwowy system emerytalny działa na zasadzie tzw. “umowy pokoleniowej”, czyli pieniądze, które w teorii odprowadzamy na własne przyszłe świadczenie emerytalne w praktyce są wypłacane dzisiejszym emerytom. Podobny system jest powszechny na całym świecie, jednak staje się niewydolny w sytuacji demograficznej jaka panuje w Polsce – tj. w braku zastępowalności pokoleniowej. Często wspominane w debacie publicznej podniesienie wieku emerytalnego według ekspertów nie uzdrowi sytuacji – deficyt Fundusz Ubezpieczeń Społecznych 2024 roku może wynieść,według różnych szacunków, aż 44,1-85,77 mld zł – jak podaje sam ZUS w symulacji wpływów i wydatków FUS w latach 2020-2024.

Najprostszym rozwiązaniem problemu nadciągającej zapaści systemu byłaby większa liczba narodzin, tak aby potomkowie dzisiejszych zatrudnionych, przejęli pałeczkę w sztafecie “umowy pokoleniowej” – niestety na to się nie zanosi. Wraz z migracją ze wschodu, zwiększyła się ilość płatników składek, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu, jednak nie rozwiązuje podstaw problemu – demografia jest nieubłagana, ponadto dodatkowym niesprzyjającym czynnikiem jest np. 500 plus, winne ściągnięcia z rynku pracy wielu kobiet.

Jakie objawy niewydolności systemu czekają przyszłych emerytów? Na pewno obniżka świadczeń emerytalnych. Wydaje się być ona nieunikniona przy tak dużej rozpiętości między wpłatami do ZUS, a wypłatami świadczeń – jedynie ingerencja rządzących w algorytm obliczania emerytur może załagodzić sytuację. Na pocieszenie warto ironicznie dodać, że wysoki poziom inflacji może pomóc w utrzymaniu nominalnej wysokości świadczeń, jednak okupione to będzie oczywiście niższą siłą nabywczą.

No Comments

Leave a Comment