fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > podatki  > Podatniczka ukarana za wystawienie paragonu

Podatniczka ukarana za wystawienie paragonu

a

Absurdalna decyzja fiskusa.

Jak wiemy uczciwość to cecha do której powinniśmy wszyscy dążyć czy też z uczciwej drogi życia nie zbaczać. Takimi zasadami kierowała się pewna czytelniczka Dziennika Gazeta Prawna (DGP) i za stosowanie się do nich została ukarana. Już kilku dobrych lat fiskus mocno walczy o to by sprzedawcy czy usługodawcy wydawali paragony co ma zapobiegać oszustwom podatkowym. Nasza bohaterka stosując się do tego wydała paragon niestety według skarbówki za szybko.

Kobieta całą historię opisała w mailu do GPD. W tym roku otworzyła firmę i kupiła kasę fiskalną ze względu na to że jej docelową klientelą będą osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Zgodnie z prawem poinformowała urząd skarbowy przed pierwszą sprzedażą, że zamierza rozpocząć ewidencję na urządzeniu rejestrującym 16 kwietnia. Fiskalizacja kasy została dokonana 11 kwietnia. Zgodnie z tym co zaplanowała 16 kwietnia wydała pierwszy paragon – możliwość korzystania z urządzenia od tego dnia potwierdził również serwisant.

Problemy zaczęły się w momencie złożenia wniosku o zwrot części kosztu kasy rejestrującej (z tytułu tego że jest podatnikiem zwolnionym z podatku VAT), oczywiście pieniądze zostały jej przyznane. Jednak po przejrzeniu informacji zawartych we wniosku urzędnik nagle stwierdził, że kobieta popełniła czyn zabroniony bo rozpoczęła prowadzenie ewidencji (wystawiła paragon) zanim urząd skarbowy nadał numer ewidencyjny kasy. Podatniczka postępując za namową urzędnika napisała pismo z wyjaśnieniami, wyraziła skruchę oraz poprosiła o niekaranie. Urząd pozostał niewzruszony więc na początku sierpnia rzetelna obywatelka została wezwana przed oblicze skarbówki w charakterze sprawcy wykroczenia skarbowego z art. 61 par. 3 kodeksu karnego skarbowego (wadliwe prowadzenie ksiąg). Otrzymała mandat karny, który potulnie jak to uczciwa przedsiębiorczymi przyjęła.

Całą sytuację z nie smakiem skomentował doradca podatkowy Jerzy Kuprianowicz. – To powszechna praktyka, że podatnicy nie czekają z rozpoczęciem ewidencjonowania do nadania numeru ewidencyjnegostwierdził. Jako uzasadnienie wskazuje on że podatnicza spełniła warunki zapisane w par. 13 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2013 r. poz. 363). Mowa w nim o złożeniu przez podatnika zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że będzie prowadził ewidencję przy zastosowaniu kasy oraz dokonaniu fiskalizacji. Według Kupranowicza postąpiła zgodnie z przepisami i powinna była rozważyć nieodebranie mandatu, nadmienia jednak ze smutkiem, że mogło by się to dla niej skończyć skierowaniem całej sprawy do sądu.

– Zachowanie urzędników jest bulwersujące. Szczególnie że fiskus od dawna walczy ze zjawiskiem niewydawania paragonów. Tymczasem w opisywanej sytuacji ukarany został uczciwy przedsiębiorca, który chciał postąpić zgodnie z przepisami. Już na starcie przekonał się, jak trudno być uczciwym w naszym kraju

– dodaje Jerzy Kuprianowicz.

Co ciekawe Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła że podatniczka zachowała się prawidłowo.Dziennikarz GPD w rozmowie telefonicznej z konsultantem KIS usłyszał, że data nadania numeru ewidencyjnego nie ma żadnego wpływu na prawo podatnika do rozpoczęcia ewidencji na kasie rejestrującej.

W bardzo podobnej sprawie do tej dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie zakwestionował postępowania podatniczki, wydana przez niego interpretacja (nr ITPP1/4512-144/16/AJ) dotyczyła prawa do ulgi na kasę, ale jest ona uzależniona od prawidłowego momentu rozpoczęcia ewidencji. W tym przypadku podatniczka także zaczęła wydawać paragony przed otrzymaniem numeru ewidencyjnego.

Niestety GPD nie uzyskało konkretnej odpowiedzi od Ministerstwa Finansów a zaledwie krótki unik, na pytanie czy data nadania numeru ewidencyjnego wpływa na prawo podatnika do rozpoczęcia ewidencji na kasie rejestrującej.

Przedstawione pytania dotyczą konkretnej indywidualnej sytuacji, nie mamy możliwości bezpośredniego odniesienia się do sprawy

 – odpisał resort. Przypomniał jednocześnie zasady nakładania i uchylania mandatów.

Jak widzimy nawet w tak błahej sprawie urzędy nie potrafią dojść do konsensusu a co ma zrobić początkujący biznesmen czy bizneswoman. Dla czytających którzy nie chcą się znaleźć w podobnej sytuacji zalecamy ostrożność oraz korzystanie z usług fachowców nim podejmiemy złą w oczach urzędów decyzję. Pomocne będzie też skontaktowanie się z nami lub napisanie o sprawie w komentarzach.

Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1223393,mandat-skarbowy-za-wydanie-paragonu.html

No Comments

Leave a Comment