fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > informatyka  > Przetarg na łamanie algorytmów szyfrujących

Przetarg na łamanie algorytmów szyfrujących

Polska policja rozpisała przetarg na łamanie haseł i algorytmów szyfrujących, jeśli im się to uda będą pierwsi na świecie.

11 Września 2001 roku dzień który zmienił podejście do zagrożenia w dzisiejszym świecie, skończyła się beztroska, zaczęły się podziały między ludźmi. Wrogie nastawienie do obcych i strach przed nieznanym spowodował że ludzie byli w stanie nawet zrezygnować ze swojej prywatności by poczuć się bezpiecznie. Dla mnie jako użytkownika internetu najbardziej dotkliwe było to że wprowadzono inwigilację mail i serwisów społecznościowych oraz prywatnych wiadomości. Oczywiście na początku myślałem że dotknie to tylko Amerykanów.  Parę tygodni temu ku mojemu zaskoczeniu polska policja ogłosiła przetarg na rozszyfrowywanie maili obywateli jak zwykle powód jest szczytny bo ma to na celu zabezpieczenie interesów państwa wyszukiwanie przestępców oraz powstrzymanie terroryzmu, nie trzeba mieć większej wyobraźni by wiedzieć że narzędzie to może być wykorzystane przeciwko nam. Nic nie stoi na drodze urzędnikowi który chce zniszczyć jakąś firmę, wystarczy przejrzeć korespondencję wiedzieć wszystko o interesach które robi dany przedsiębiorca i zadziałać wtedy kiedy najbardziej go zaboli.

Przewiduje się, że projektowany system powinien pozwalać na przełamywanie haseł opartych m.in. o MD4, MD5, SHA1, SHA-224, SHA-256, SHA384, SHA-512, SHA-3 (Keccak), NetNTLMv1, NetNTLMv1+ESS, NetNTLMv2, sha256crypt, sha512crypt a także próbę przełamania zabezpieczeń programów m.in, office 2007,2010,2013, PDF, KeePass, 7-zip, Rar oraz powszechnie stosowanych aplikacji szyfrujących (truecrypt, veracrypt, bitlocker).

Sama oferta nie ma w sobie nic oryginalnego na początku założenia całego projektu  potem zagrożenia wymienione przez policję z którymi trzeba walczyć między innymi cyberprzestępczość oraz niemożność złapania ludzi którzy stosują szyfrowane dane.  jak wspomniałem nie jest to nic nowego wiele państw próbowały już walczyć z hakerami i cyberprzestępczością w ten sposób jednak zostały sobie sprawę że szyfrowanie wybiega wiele lat do przodu aniżeli  dekodowanie czy odszyfrowywanie. Żeby podać tylko kilka przykładów mamy Rosję i Chiny które mają całe oddziały hakerów zajmujący się właśnie tymi rzeczami, na razie bez większych sukcesów, szyfrowanie działa tak jak działało czyli w dalszym ciągu jest szczelne i dobre. Moja główna obawa co do tego przepisu pochodzi też z przykładów państw w których te przypisy się nie sprawdziły, więc wymyślono że najlepiej zakazać ludziom używać pewnych rodzajów szyfrowania. Innymi słowy staniemy się obiektem zainteresowania władz czy policji tylko dlatego że chcemy zabezpieczyć swoje dane konkretnym typem legalnego oprogramowania. Wiadomo że nic nam nikt nie zrobi jednak działania policji mogą sparaliżować naszą firmę bo przecież konfiskata komputera może bardzo namieszać nam w interesach.

Na razie nie mamy się o co bać jest to raczej daleka przyszłość ale nawet wtedy możecie się zwrócić do nas o pomoc, jak zwykle polecam przejrzeć naszą ofertę na stronie Semperparatus.

Za: projekt-cybercryptgov-czyli-jak-policja-planuje-lamac-hasla-przestepcow/

Za: https://www.reddit.com/r/Polska/comments/90dx5r/polska_policja_rozpisała_przetarg_na_łamanie/

No Comments

Leave a Comment