fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > pis  > KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

KRS zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

rejestracja spółki ltd

No i się doigraliśmy, Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) podjęła decyzję o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka tej organizacji. Dla śledzących cyrk jaki już o kilku lat wyprawia Prawo i Sprawiedliwość z polskimi sądami to żadne zaskoczenie w końcu Unia Europejska zamieniła groźby w czyny. 

Tylko piętnaście minut zajęło uzasadnienie decyzji o zawieszeniu KRS przez jednego z przewodniczących ENCJ. Co oznacza tak naprawdę takie zawieszenie w organizacji ENCJ, KRS nie może podejmować w tym momencie żadnych działań w ramach członkostwa. Decyzja nie ma ograniczenia czasowego czyli może mieć charakter tymczasowy lub do odwołania, przewodniczący ENCJ zapowiedział że zależy to głównie od tego jak rozwinie się sytuacja w polskich sądach także poinformował że KRS będzie monitorowany na ta okoliczność. Co może martwić to z jak wielką przewagą wniosek został przyjęty przez radę – za zawieszeniem Krajowej Rady Sadowniczej głosowało 100 z uprawnionych, 6 było przeciwnych a 9 wstrzymało się od głosowania.

Uzasadnienie decyzji było proste według Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa by być jej pełnoprawnym członkiem trzeba spełniać jeden podstawowy warunek – niezależność instytucji od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Według ENCJ polska Krajowa Rada Sądownicza już tego warunku nie spełnia.

Europejska Sieć Rad Sądownictwa podkreśla że nie ma zamiaru wykluczyć KRS z organizacji i ma nadzieję że sytuacja polskich sądów zostanie naprawiona. ENCJ proponuje nawet pomoc i wskazówki jak wyprowadzić KRS z tego problemu. Póki co polski KRS nie ma prawa głosu i może tak być jeszcze długo, bo to co wyprawia w tej chwili rząd nie wróży dobrze przyszłości Krajowej Radzie Sądowniczej. Po więcej szczegółów zapraszam do odwiedzenia linków podanych na dole.

Update:
Na wniosek sędziego Jarosława Dudzicza (nominowanego przez p. Ziobrę 7 marca 2018 członka KRS; wcześniej Sędziego Sądu Rejonowego w Słubicach) na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa przyjęty został wniosek o omówienie zawieszenia KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i ewentualnego wystąpienia KRS z tej organizacji….

Źródła:

https://www.rmf24.pl/fakty/news-europejska-siec-rad-sadownictwa-zawiesza-krs,nId,2632565
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-09-17/przewodniczacy-krs-standard-dot-calkowitej-niezaleznosci-sadownictwa-wydaje-sie-zbyt-radykalny
http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1264159,krs-rozwaza-wystapienie-z-europejskiej-sieci-rad-sadownictwa.html

No Comments

Leave a Comment