fbpx

Ostatnie wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

Rejestracja spółki LTD - Twoja Firma w Anglii > polityka  > Kary dla przedsiębiorców do 30 mln zł.

Kary dla przedsiębiorców do 30 mln zł.

nowy podatek

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje przepisy, które pozwolą nakładać bardzo wysokie kary na „nieuczciwe firmy” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Kary dla firm dopuszczających się korupcji i oszustw mogą wynieść nawet 30 mln zł. Przepisy powinne wejść w życie już w drugiej połowie 2018 roku. Nowe przepisy mają w jego opinii zapobiec milionowym stratom na jakie narażają państwo i Polaków nieuczciwe koncerny i firmy. Według wiceministra ofiarami takich firm najczęściej są uczciwi przedsiębiorcy oraz emeryci którzy tracą majątek całego życia.

Według Warchoła: dziś ściganie nieuczciwych firm to zwykle fikcja. Nie można ich ukarać, jeśli nie skaże się wcześniej ich prezesów, a ci potrafią skutecznie rozmywać swoją  odpowiedzialność. Fikcyjne są także kary, ograniczone do 3 proc. przychodów firm. A wielu oszustów dba o to, aby tych przychodów nie wykazywać. Nie płacą więc ani grosza, choć dysponują gigantycznym majątkiem. Ponadto korzystają z wielu dziur w systemie, np. podzielą swoją firmę albo przekształcą, bądź nie ustanowią organu nadzoru i… zyskują uniewinnienie.

Pytanie jakie pozostaje to jaka firma może zostać uznana za nieuczciwą. W tym miejscu zaczynają się schody bo kto odróżni zwyczajnie drogą usługę od „nieuczciwej” usługi. Przykłady jakie podał wiceminister są bardzo ogólnikowe co oznacza że podlegają dowolnej interpretacji; co będzie jak urzędnik uzna że cena roweru z danej fabryki to już naciągactwo. Droga do której prowadzi tak stworzone prawo jest niebezpieczna, za niedługo możemy mieć ustalane odgórnie ceny towarów oraz usług (dla tych którzy pamiętają poprzedni ustrój może to brzmieć znajomo), zniszczy to kompletnie już bardzo osłabiony wolny rynek w Polsce.

Najważniejsze punkty zmian to zlikwidowanie wymogu uprzedniego prawomocnego skazania osoby fizycznej jako warunku odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, stanie się także możliwe orzekanie kary pieniężnej wobec podmiotu, który ma majątek, a nie wykazuje przychodu. Kara pieniężna może wynieść nawet 30 mln zł (należy tu pamiętać o instrumencie konfiskaty rozszeżone który pozwala zajmować konta firm oraz osób kompletnie nie pwiązanych z podmiotem.

Oczywiście karanie wszystkich na lewo i prawo to jedyne rozwiązania jakie znają dzisiejsi ustawodawcy. Na szczęście istnieją instrumenty którymi możemy się posłużyć by chronić naszą firmę i dorobek życia, jednym z nich są spółki LTD dlatego zapraszam do zaznajomienia się z naszą stroną by dowiedzieć się więcej na ten temat i przy okazji poznać inne sposoby
ochrony ciężko zbudowanego biznesu.

Źródlo: http://m.interia.pl/biznes/news,2577806,1852

No Comments

Leave a Comment