Najnowsze wpisy

SEMPER PARATUS LEGAL HOUSE LLP
email: [email protected] 
mobile: +48 530 585 555 & landline: +44 20 3514 5772

 
Rejestracja spółek LTD w UK - Firma w Anglii > pis  > Fiskus szantażuje obywatela?

Fiskus szantażuje obywatela?

a

Od teraz skarbówka będzie się zajmować szantażowaniem obywatela.

Kolejny raz skarbówka dla naszego „dobra” wprowadza zmianę która w teorii ma powstrzymać oszustów ale jak zwykle najbardziej uderzy w uczciwych przedsiębiorców. Zacznijmy od początku. Dziś po kontroli skarbowej podatnik może złożyć dwie korekty do deklaracji podatkowej.

Pierwszą składa do 14 dni od otrzymania wyniku kontroli celno-skarbowej, mając szansę na korektę swojej deklaracji, akceptując ustalenia skarbówki i w razie potrzeby zachowując możliwość dopłacenia brakującej sumy. Dzięki temu nie wisi nad nim widmo płacenia kar czy karnych odsetek. Mimo akceptacji ustaleń kontroli wcale nie oznacza to jednak że podatnik jest z wyniku kontroli zadowolony, czy też iż się z nim zgadza.

Druga korekta którą może złożyć podatnik do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego służy temu, by to podatnik mógł wystąpić o odzyskanie pieniędzy od fiskusa w razie gdy nie zgadza się z ustaleniami kontroli. Drugą korektę można złożyć dopiero po pierwszej co powoduję że fiskus już ma nasze pieniądze więc spór w sądzie co najwyżej zakończy się tym że nie odzyskamy pieniędzy, ale też nie ryzykujemy utratą większej sumy.

Zmiany w nowelizacji do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (druk sejmowy nr 2905) w praktyce odbiera podatnikowi możliwość złożenia drugiej korekty. Działa to tak, jeżeli podatnik nie zgadza się z wynikiem kontroli musi od razu wejść w spór z fiskusem co powoduje że jeżeli przegra sprawę, ryzykuje tym że zapłaci dodatkowe odsetki a może i karę karno-skarbową. Dotychczas prowadzenie takich sporów było bezpieczne dla podatnika w najlepszym przypadku to jemu należały się odsetki od nieprawnie wziętych pieniędzy. Ustawa powoduję że jeżeli akceptujemy wynik kontroli nie możemy już złożyć drugiej korekty.

Cała ustawa wygląda jak pospolity szantaż (co dobrze obrazuje działania tego rządu). To proste albo płacisz albo ryzykujesz karą. Całość to oczywiście kolejny krok na drodze by obywatel był pokorny i godził się ze wszystkim co serwuję nam rząd. Po więcej szczegółów zapraszam do przeczytania artykułu. Tego typu “projekty” powinny przekonać każdego przedsiębiorce do rozwarzenia zmiany formy swojej działalności na  taką, która operuje w wiarygodnej jurysdykcji prawnej, czyli np. na Spółkę LTD…

Źródło: http://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/583305,fiskus-podatek-sad-firma-spor-panstwo-odsetki.html

 

No Comments

Leave a Comment